You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Business & Transformation Scrutiny Panel

Overview and Scrutiny Panels have eight Members and are politically balanced. The remit of each panel can be found in the Overview and Scrutiny Procedure Rules (http://www.carlisle.gov.uk/Council/Council-and-Democracy/Constitution). The functions of the Overview and Scrutiny Panels under the City Council’s Constitution can be summarised as follows: Holding the Executive to account for its decisions through the call-in process; Policy Developments; Best Value reviews; Subject Based reviews/Inquiries; Scrutinising internal and external reports as part of consultation processes; performance monitoring and Task and Finish Group work.
11 July 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateVenueStatusCalendar
Page 5 of 5, Displaying meetings 41 to 46 of 46 meetings found in selected date range
24 February 2022 - 16:00 : TBCTBCScheduled 
31 March 2022 - 16:00 : TBCTBCScheduled 
26 May 2022 - 16:00 : TBCFlensburg RoomScheduled 
07 July 2022 - 16:00 : TBCFlensburg RoomScheduled 
18 August 2022 - 16:00 : TBCFlensburg RoomScheduled 
29 September 2022 - 16:00 : TBCFlensburg RoomScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.
PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Ruth Alcroft Vice-Chair 21/05/2018 - current 78%
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Trevor Allison Member 11/07/2017 - current 95%
Conservative
Councillor James Robert Bainbridge Chair 20/05/2019 - current 96%
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Member 08/01/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Ms Jo Ellis-Williams Member 04/01/2022 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Linda Mitchell Member 24/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Michael Robert Mitchelson Member 20/05/2019 - current 74%
Labour
Councillor Dr Les Tickner Member 15/07/2020 - current 79%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
123
Page 1 of 3, Displaying items 1 to 10 of 21 substitutes/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Louise AtkinsonSubstitute 20/05/2019 - current 0
Labour
Councillor Pamela BirksSubstitute 20/05/2019 - current 1
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Jeffrey Thomas BomfordSubstitute 20/05/2019 - current 2
Labour
Councillor Lisa BrownSubstitute 20/05/2019 - current 1
Conservative
Councillor John Richard CollierSubstitute 20/05/2019 - current 0
Conservative
Councillor Mrs Christine FinlaysonSubstitute 20/05/2019 - current 3
Labour
Councillor Mrs Anne GlendinningSubstitute 20/05/2019 - current 0
Labour
Councillor Colin William GloverSubstitute 20/05/2019 - current 1
Conservative
Councillor Neville John LishmanSubstitute 05/01/2022 - current 0
Conservative
Councillor Mrs Ann Vipond McKerrellSubstitute 20/05/2019 - current 6

Other Information