You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Health & Wellbeing Scrutiny Panel

Overview and Scrutiny Panels have eight Members and are politically balanced. The remit of each panel can be found in the Overview and Scrutiny Procedure Rules (http://www.carlisle.gov.uk/Council/Council-and-Democracy/Constitution). The functions of the Overview and Scrutiny Panels under the City Council’s Constitution can be summarised as follows: Holding the Executive to account for its decisions through the call-in process; Policy Developments; Best Value reviews; Subject Based reviews/Inquiries; Scrutinising internal and external reports as part of consultation processes; performance monitoring and Task and Finish Group work.
11 July 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.
PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor Mrs Christine Finlayson Vice-Chair 21/05/2018 - current 97%
Labour
Councillor Colin William Glover Member 24/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Ann Vipond McKerrell Member 20/05/2019 - current 90%
Independent Group
Councillor John Paton Chair 11/07/2017 - current 82%
Conservative
Councillor David Shepherd Member 24/05/2021 - current 75%
Labour
Councillor Peter Sunter Member 24/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Valerie Tarbitt Member 20/05/2019 - current 71%
Labour
Councillor Miss Jeanette Maria Whalen Member 20/05/2019 - current 81%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 20 substitutes/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Ruth AlcroftSubstitute 20/05/2019 - current 1
Labour
Councillor Louise AtkinsonSubstitute 15/07/2020 - current 1
Conservative
Councillor James Robert BainbridgeSubstitute 11/07/2017 - current 3
Labour
Councillor Pamela BirksSubstitute 20/05/2019 - current 3
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise BowmanSubstitute 20/05/2019 - current 0
Labour
Councillor Lisa BrownSubstitute 20/05/2019 - current 2
Conservative
Councillor John Richard CollierSubstitute 20/05/2019 - current 3
Labour
Councillor Ms Jo Ellis-WilliamsSubstitute 24/05/2021 - current 2
Labour
Councillor Mrs Anne GlendinningSubstitute 20/05/2019 - current 0
Conservative
Councillor Neville John LishmanSubstitute 24/05/2021 - current 0

Other Information