You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Economic Growth Scrutiny Panel

Overview and Scrutiny Panels have eight Members and are politically balanced. The remit of each panel can be found in the Overview and Scrutiny Procedure Rules (http://www.carlisle.gov.uk/Council/Council-and-Democracy/Constitution). The functions of the Overview and Scrutiny Panels under the City Council’s Constitution can be summarised as follows: Holding the Executive to account for its decisions through the call-in process; Policy Developments; Best Value reviews; Subject Based reviews/Inquiries; Scrutinising internal and external reports as part of consultation processes; performance monitoring and Task and Finish Group work.
11 July 2017 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.
PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Member 24/05/2021 - current 88%
Labour
Councillor Lisa Brown Chair 20/05/2019 - current 95%
Labour
Councillor Ms Jo Ellis-Williams Member 24/05/2021 - current 100%
Labour
Councillor Mrs Anne Glendinning Member 15/07/2020 - current 78%
Conservative
Councillor Mrs Ann Vipond McKerrell Member 08/01/2020 - current 92%
Conservative
Councillor Keith Meller Vice-Chair 20/05/2019 - current 84%
Conservative
Councillor Michael Robert Mitchelson Member 13/07/2017 - current 61%
Independent Group
Councillor John Paton Member 20/05/2019 - current 21%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 20 substitutes/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Ruth AlcroftSubstitute 20/05/2019 - current 0
Labour
Councillor Louise AtkinsonSubstitute 25/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor James Robert BainbridgeSubstitute 20/05/2019 - current 0
Labour
Councillor Pamela BirksSubstitute 25/06/2019 - current 2
Conservative
Councillor John Richard CollierSubstitute 20/05/2019 - current 1
Conservative
Councillor Mrs Christine FinlaysonSubstitute 20/05/2019 - current 3
Labour
Councillor Colin William GloverSubstitute 20/05/2019 - current 4
Conservative
Councillor Neville John LishmanSubstitute 25/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor Mrs Linda MitchellSubstitute 25/05/2021 - current 1
Conservative
Councillor David Douglass MortonSubstitute 20/05/2019 - current 0
Jacqui Issatt
jacqui.issatt@carlisle.gov.uk
01228 817557

Other Information