You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Standards Committee

Meetings are arranged as and when required. The Standards Committee will advise the Council on the adoption or revision of its Code of Conduct. They will monitor and advise the Council about the operation of its Code of Conduct in the light of best practice, changes in the law and relevant guidance. They will determine the Arrangements and Guidance for dealing with any Code of Conduct matters and any allegations of a breach of such protocols by members in accordance with procedures adopted by the Committee. They will ensure that all members of the Council have access to training in all aspects of the Member Code of Conduct and that members are aware of the standards expected from local councillors under the Code. The Standards Committee will also advise the Council on the adoption or revision of any relevant supporting protocols relating to standards of conduct by members, monitoring the operation of such protocols and providing training for members on them; grant dispensations to councillors and co-opted members from requirements relating to interests set out in the Members Code of Conduct and deal with reports from the Monitoring Officer Granting exemptions for politically restricted posts.
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Pamela Birks Vice-Chair 16/05/2022 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Member 09/06/2014 - current 100%
Green
Councillor Dr Helen Davison Member 16/05/2022 - current 100%
Labour
Councillor Colin William Glover Member 16/05/2022 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Elizabeth Anne Mallinson Chair 09/06/2014 - current 57%
Conservative
Councillor David Douglass Morton Member 01/03/2022 - current 0%
Independent Member for Stanwix and Houghton
Councillor Paul Nigel Hamilton Nedved Member 16/05/2022 - current 100%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Conservative
Councillor James Robert BainbridgeSubstitute 01/03/2022 - current 1
Conservative
Councillor Keith MellerSubstitute 16/05/2022 - current 0
Conservative
Councillor Michael Robert MitchelsonSubstitute 20/05/2019 - current 0
Labour
Councillor Christopher John SouthwardSubstitute 24/05/2021 - current 1
Labour
Councillor Dr Les TicknerSubstitute 16/05/2022 - current 0
Rachel Plant
Rachel.Plant@carlisle.gov.uk
01228 817039

Other Information