You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Audit Committee

The purpose of an Audit Committee is to provide independent assurance of the adequacy of the risk management framework and the associated control environment, independent scrutiny of the authority’s financial and non financial performance to the extent that it affects the authority’s exposure to risk and weakens the control environment, and to oversee the financial reporting process. The rules of governance for the Audit Committee are set out in the Council’s Constitution: http://www.carlisle.gov.ukhttp://www.carlisle.gov.uk/Council/Council-and-Democracy/Constitution
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.
PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Pamela Birks Member 15/07/2020 - current 93%
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Jeffrey Thomas Bomford Member 21/05/2018 - current 89%
Conservative
Councillor Neville John Lishman Member 04/01/2022 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Keith Meller Chair 15/07/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Linda Mitchell Member 25/05/2021 - current 80%
Labour
Councillor Ms Lucy Patrick Vice-Chair 09/06/2014 - current 83%
Conservative
Councillor Mrs Valerie Tarbitt Member 14/09/2021 - current 67%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Trevor AllisonSubstitute 05/01/2022 - current 0
Conservative
Councillor Mrs Christine FinlaysonSubstitute 15/07/2020 - current 0
Conservative
Councillor Mrs Ann Vipond McKerrellSubstitute 05/01/2022 - current 0
Conservative
Councillor David ShepherdSubstitute 20/05/2019 - current 5
Labour
Councillor Dr Les TicknerSubstitute 24/05/2021 - current 0
Labour
Councillor Christopher WillsSubstitute 05/01/2022 - current 0
Morag Durham
Morag.Durham@carlisle.gov.uk
01228 817036

Other Information