You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Audit Committee

The purpose of an Audit Committee is to provide independent assurance of the adequacy of the risk management framework and the associated control environment, independent scrutiny of the authority’s financial and non financial performance to the extent that it affects the authority’s exposure to risk and weakens the control environment, and to oversee the financial reporting process. The rules of governance for the Audit Committee are set out in the Council’s Constitution: http://www.carlisle.gov.ukhttp://www.carlisle.gov.uk/Council/Council-and-Democracy/Constitution
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateVenueStatusCalendar
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 37 of 37 meetings found in selected date range
20 May 2021 - 10:00 : 10:58Council ChamberScheduled
08 July 2021 - 10:00 : 12:23Council ChamberScheduled
28 July 2021 - 10:00 : 10:53Council ChamberScheduled
24 September 2021 - 10:00 : 11:05Council ChamberScheduled
11 November 2021 - 10:00 : TBCTBCScheduled 
10 December 2021 - 10:00 : TBCTBCScheduled 
17 March 2022 - 10:00 : TBCTBCScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.
PartyNameRoleMembership DatesAttendance
Labour
Councillor Pamela Birks Member 15/07/2020 - current 100%
Independent
Councillor Jeffrey Thomas Bomford Member 21/05/2018 - current 94%
Conservative
Councillor Mrs Ann Vipond McKerrell Member 20/05/2019 - current 83%
Conservative
Councillor Keith Meller Chair 15/07/2020 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Linda Mitchell Member 25/05/2021 - current 67%
Labour
Councillor Ms Lucy Patrick Vice-Chair 09/06/2014 - current 85%
Conservative
Councillor Mrs Valerie Tarbitt Member 14/09/2021 - current 100%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Labour
Councillor Louise AtkinsonSubstitute 15/07/2020 - current 0
Conservative
Councillor Mrs Christine FinlaysonSubstitute 15/07/2020 - current 0
Conservative
Councillor Neville John LishmanSubstitute 24/05/2021 - current 0
Conservative
Councillor David ShepherdSubstitute 20/05/2019 - current 4
Labour
Councillor Dr Les TicknerSubstitute 24/05/2021 - current 0
Morag Durham
Morag.Durham@carlisle.gov.uk
01228 817036

Other Information