You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Licensing Committee

This Committee will commence at the time indicated or on the rising of the Regulatory Panel, whichever is the later. The Licensing Committee consists of 12 Councillors and is concerned with licensing the following under the provisions of the Licensing Act 2003 and the Gambling Act 2005: Pubs and Nightclubs; indoor sporting events; off-licences; restaurants that serve alcohol; late night take aways; hotels, guest houses and other places which sell alcohol; private members clubs and social clubs; theatres and amateur dramatic groups; cinemas; temporary events; gaming machines and bookmakers. The Licensing Committee has delegated its powers to deal with individual applications to four Licensing Sub-Committees, each consisting of three Councillors. Applications which are not contentious and to which no objections have been received are delegated to Officers to determine.
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Ruth Alcroft Member 16/05/2022 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Member 24/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor John Richard Collier Member 04/01/2022 - current 25%
Conservative
Councillor Ms Jo Ellis-Williams Chair 16/05/2022 - current 94%
Conservative
Councillor Keith Meller Member 20/05/2019 - current 93%
Conservative
Councillor Mrs Linda Mitchell Member 24/05/2021 - current 83%
Conservative
Councillor David Douglass Morton Member 09/06/2014 - current 88%
Independent Member for Stanwix and Houghton
Councillor Paul Nigel Hamilton Nedved Member 16/05/2022 - current 92%
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Tim Pickstone Member 16/05/2022 - current No meetings since joining
Labour
Councillor Peter Sunter Member 24/05/2021 - current 100%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Trevor AllisonSubstitute 04/01/2022 - current 0
Conservative
Councillor James Robert BainbridgeSubstitute 05/01/2022 - current 1
Labour
Councillor Pamela BirksSubstitute 04/01/2022 - current 3
Conservative
Councillor Mrs Elizabeth Anne MallinsonSubstitute 20/05/2019 - current 2
Conservative
Councillor John MallinsonSubstitute 20/05/2019 - current 3
Labour
Councillor Lucy PatrickSubstitute 25/05/2021 - current 2
Labour
Councillor Miss Lee Barbara SherriffSubstitute 16/05/2022 - current 0
Rachel Plant
Rachel.Plant@carlisle.gov.uk
01228 817039

Other Information