You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Licensing Committee

This Committee will commence at the time indicated or on the rising of the Regulatory Panel, whichever is the later. The Licensing Committee consists of 12 Councillors and is concerned with licensing the following under the provisions of the Licensing Act 2003 and the Gambling Act 2005: Pubs and Nightclubs; indoor sporting events; off-licences; restaurants that serve alcohol; late night take aways; hotels, guest houses and other places which sell alcohol; private members clubs and social clubs; theatres and amateur dramatic groups; cinemas; temporary events; gaming machines and bookmakers. The Licensing Committee has delegated its powers to deal with individual applications to four Licensing Sub-Committees, each consisting of three Councillors. Applications which are not contentious and to which no objections have been received are delegated to Officers to determine.
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)
Scheduled Meeting DateVenueStatusCalendar
Page 4 of 4, Displaying meetings 31 to 34 of 34 meetings found in selected date range
18 August 2021 - 16:00 : 16:10Council ChamberScheduled
27 October 2021 - 14:15 : TBCCathedral RoomScheduled 
05 January 2022 - 14:15 : TBCTBCScheduled 
20 April 2022 - 14:15 : TBCTBCScheduled 

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.
PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Chair 24/05/2021 - current 100%
Green
Councillor Dr Helen Davison Member 24/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor Keith Meller Member 20/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor Mrs Linda Mitchell Member 24/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor David Douglass Morton Member 09/06/2014 - current 90%
Conservative
Councillor Paul Nigel Hamilton Nedved Member 20/05/2019 - current 100%
Conservative
Councillor David Shepherd Member 22/05/2018 - current 100%
Labour
Councillor Miss Lee Barbara Sherriff Member 20/05/2019 - current 85%
Labour
Councillor Peter Sunter Member 24/05/2021 - current 100%
Labour
Councillor Dr Les Tickner Member 20/05/2019 - current 80%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Labour
Councillor Ruth AlcroftSubstitute 06/01/2021 - current 0
Conservative
Councillor John Richard CollierSubstitute 06/01/2021 - current 5
Labour
Councillor Ms Jo Ellis-WilliamsSubstitute 25/05/2021 - current 1
Conservative
Councillor Mrs Elizabeth Anne MallinsonSubstitute 20/05/2019 - current 1
Conservative
Councillor John MallinsonSubstitute 20/05/2019 - current 2
Independent Group
Councillor John PatonSubstitute 20/05/2018 - current 0
Labour
Councillor Ms Lucy PatrickSubstitute 25/05/2021 - current 1
Rachel Plant
Rachel.Plant@carlisle.gov.uk
01228 817039

Other Information