You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Development Control Committee

The Development Control Committee meets every five weeks to consider the Schedule of Planning Applications and other reports. The Committee may approve, refuse or defer consideration of planning applications for further information or a site visit. Not all applications have to be considered by the Committee. The Council’s Constitution includes a Scheme of Delegation (http://www.carlisle.gov.uk/Council/Council-and-Democracy/Constitution), which allows the decision on many applications to be delegated to the Corporate Director of Economic Development. These are usually uncontroversial applications where there are no more than three objections and which are consistent with the policies of the Development Plan.
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Ruth Alcroft Member 06/11/2020 - current 80%
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Jeffrey Thomas Bomford Member 16/05/2022 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Member 04/01/2022 - current 75%
Conservative
Councillor Nigel Edward Christian Member 18/05/2015 - current 92%
Conservative
Councillor Mrs Christine Finlayson Member 06/01/2021 - current 100%
Labour
Councillor Mrs Anne Glendinning Member 08/11/2016 - current 75%
Conservative
Councillor Keith Meller Member 15/07/2020 - current 100%
Conservative
Councillor David Douglass Morton Member 20/05/2019 - current 93%
Conservative
Councillor David Shepherd Member 18/05/2015 - current 90%
Labour
Councillor Christopher John Southward Member 24/05/2021 - current 84%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Trevor AllisonSubstitute 16/05/2022 - current 0
Labour
Councillor Pamela BirksSubstitute 24/05/2021 - current 6
Labour
Councillor Lisa BrownSubstitute 16/05/2022 - current 6
Conservative
Councillor Neville John LishmanSubstitute 01/03/2022 - current 0
Conservative
Councillor Mrs Ann Vipond McKerrellSubstitute 01/03/2022 - current 0
Conservative
Councillor Mrs Linda MitchellSubstitute 04/01/2022 - current 4
Labour
Councillor Miss Jeanette Maria WhalenSubstitute 16/05/2022 - current 9
Jacqui Issatt
jacqui.issatt@carlisle.gov.uk
01228 817557

Other Information