You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Development Control Committee

The Development Control Committee meets every five weeks to consider the Schedule of Planning Applications and other reports. The Committee may approve, refuse or defer consideration of planning applications for further information or a site visit. Not all applications have to be considered by the Committee. The Council’s Constitution includes a Scheme of Delegation (http://www.carlisle.gov.uk/Council/Council-and-Democracy/Constitution), which allows the decision on many applications to be delegated to the Corporate Director of Economic Development. These are usually uncontroversial applications where there are no more than three objections and which are consistent with the policies of the Development Plan.
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.
PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Labour
Councillor Ruth Alcroft Member 06/11/2020 - current 84%
Conservative
Councillor Nigel Edward Christian Member 18/05/2015 - current 91%
Conservative
Councillor Mrs Christine Finlayson Member 06/01/2021 - current 100%
Labour
Councillor Mrs Anne Glendinning Member 08/11/2016 - current 73%
Conservative
Councillor Keith Meller Vice-Chair 15/07/2020 - current 100%
Conservative
Councillor David Douglass Morton Chair 20/05/2019 - current 93%
Conservative
Councillor Paul Nigel Hamilton Nedved Member 20/05/2019 - current 80%
Conservative
Councillor David Shepherd Member 18/05/2015 - current 90%
Labour
Councillor Christopher John Southward Member 24/05/2021 - current 75%
Independent Group
Councillor Raymond Tinnion Member 19/01/2018 - current 90%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Labour
Councillor Pamela BirksSubstitute 24/05/2021 - current 3
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise BowmanSubstitute 20/05/2019 - current 9
Labour
Councillor Lisa BrownSubstitute 24/05/2021 - current 5
Conservative
Councillor John Richard CollierSubstitute 06/01/2021 - current 12
Independent Group
Councillor John PatonSubstitute 19/01/2018 - current 4
Conservative
Councillor Mrs Valerie TarbittSubstitute 15/07/2020 - current 2
Labour
Councillor Dr Les TicknerSubstitute 15/07/2020 - current 3
Jacqui Issatt
jacqui.issatt@carlisle.gov.uk
01228 817557

Other Information