You are Here : Home  >  Your Council  >  Committees > Current Committees
Register   |   Login

Regulatory Panel

The Regulatory Panel consists of twelve Councillors and has the following functions: Hackney Carriage and Private Hire Vehicle Licensing; Miscellaneous Licensing; setting of fees. The Licensing Manager has delegated authority to deal with the majority of applications. Decisions that the Licensing Manager has taken are published on a weekly basis as an Officer Decision and can be viewed under Council Decisions.
23 May 2014 - onwards
Fixed
Nominated
  • Meetings
  • Members
  • Other Information

Meetings

Enter date to display meetings from
(dd/mm/yyyy)
Enter date to display meetings to
(dd/mm/yyyy)

Members

The members listed will be the people that were members of the committee at the selected date. (dd/mm/yyyy)
Select this option to also display any retired members.
PartyNameRoleMembership DatesAttendance
12
Page 1 of 2, Displaying items 1 to 10 of 12 members/vacancies that match search criteria
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Jeffrey Thomas Bomford Member 04/01/2022 - current No meetings since joining
Conservative
Councillor Mrs Marilyn Louise Bowman Member 25/05/2021 - current 100%
Conservative
Councillor John Richard Collier Member 04/01/2022 - current 18%
Conservative
Councillor Keith Meller Member 20/05/2019 - current 90%
Conservative
Councillor Mrs Linda Mitchell Member 25/05/2021 - current 80%
Conservative
Councillor David Douglass Morton Member 09/06/2014 - current 80%
Conservative
Councillor Paul Nigel Hamilton Nedved Member 20/05/2019 - current 85%
Conservative
Councillor David Shepherd Member 21/05/2018 - current 95%
Labour
Councillor Miss Lee Barbara Sherriff Member 20/05/2019 - current 79%
Labour
Councillor Peter Sunter Member 25/05/2021 - current 100%

Substitutes

Substitute PartySubstitute NameSubstitute RoleSubstitute Membership DatesSubstitute Meetings Attended
Labour
Councillor Ruth AlcroftSubstitute 06/01/2021 - current 1
Independent and Liberal Democrat Group
Councillor Trevor AllisonSubstitute 04/01/2022 - current 0
Conservative
Councillor James Robert BainbridgeSubstitute 04/01/2022 - current 0
Labour
Councillor Pamela BirksSubstitute 04/01/2022 - current 7
Conservative
Councillor Mrs Elizabeth Anne MallinsonSubstitute 20/05/2019 - current 4
Conservative
Councillor John MallinsonSubstitute 20/05/2019 - current 4
Labour
Councillor Ms Lucy PatrickSubstitute 25/05/2021 - current 3
Rachel Plant
Rachel.Plant@carlisle.gov.uk
01228 817039

Other Information